JÓGA NA CESTY

Cestování a dovolená mají přinášet jen ty pozitivní zážitky – především poznávání nového a odpočinek. Po návratu toužíme být stejně štíhlí a fit (nebo i v lepší kondici), jako když jsme na dovolenou vyráželi. V našich opálených obličejích se má odrážet radost z poznávání nového, odpočinek při bezstarostných dnech a hlava má být perfektně vyčištěná od stresujících myšlenek. Ale s cestováním se mnohdy pojí i drobné obavy. Ať už jde o samotnou cestu do cílové destinace, spojenou s určitým nepohodlím v dopravních prostředcích, nebo o změnu stravy, vybočení ze svých naučených „pořádků“ a tak dále. To, co někdo považuje za příjemné vzrušení z nového, může jiný pociťovat jako velký stres. Jak to máte vy?

Možná se také chystáte na svou vysněnou dovolenou s obavami, jak zvládnete dlouhou cestu tam a zpět, spaní v méně pohodlné posteli, nebo třeba ve stanu. A pokud vás čeká dovolená s „plnou penzí“ all inclusive, nebo tušíte, že se jen těžko udržíte na uzdě při ochutnávání místní kuchyně, máte oprávněnou obavu s kolika kily navrch se vrátíte (a teď nemyslím nadváhu zavazadel 🙂 ).
Po cestě se může vyrojit nespočet neočekávaných situací, na vše se nejde dopředu připravit, ale je dobré vědět, že díky cvičení a dechovým technikám můžete omezit dopad stresových situací a ze své dovolené vytěžit maximum pozitivního. Kraťoučká jógová cvičení vám mohou na cestách pomoci v různých oblastech. Ale pojďme po pořádku..
Skoro každý pořádný výlet, ať už letíte nebo jedete autem, je spojený s delším sezením a minimem zastávek na pořádné protažení. Naše rodina dost často vyráží na výlety autem. Od té doby, co máme Ellinku, tak nějak neumíme cestovat nalehko a auto je pro nás většinou nejpohodlnější volba. Po cestě využívám každé zastávky a cvičím, abych trošku povzbudila oběhový systém a „srovnala“ páteř. Nejde ani tolik o jógu, ale snažím se rozpružit celé tělo a trochu si popoběhnout (k tomu mi jako dobrý důvod stačí zdrhající Ellinka). Snažím se rozhýbávat i během cesty: kroužení v kotnících, ramenou, střídavé podsazování a vysazování pánve, přitažení ramen k uším a jejich spuštění a půlkroužky hlavou.. Využívám i dvě dechové dechniky – ochlazující dechy, když mi není úplně dobře, nebo se cítím přehřátá a střídavý dech nádí šodhana pro zklidnění.

Sheetali a sheetkari – ochlazující dechy – https://youtu.be/S9fedaNQsZQ

Jóga mi na cestách hodně pomáhá. Bez podložky nevyrážím (ale cvičit se dá samozřejmě i bez ní). Někdy mě to stojí hodně přemáhání, ale když se přemluvím k rychlé desetiminutovce po náročném dni, zbytek dne se cítím zase lehce a mírně v euforii.
Tady jsou některé tipy na krátká cvičení pro rozhýbání celého těla, která využijete po cestě, po celodenním výletu po památkách nebo spaní na nepohodlné posteli/ve stanu:

Travel Yoga – Efektivní cviky na rychlé protažení po cestě – https://youtu.be/A1AYcLrEfFc
Rozhýbej páteř – jóga pro uvolnění zad – https://youtu.be/Bkr6y2dbDFI
Jóga pro všechny – automasáž a protažení páteře https://youtu.be/1Wsg31JLxL0
Jóga NEJEN pro začátečníky – Rozhýbání hrudní páteře – https://youtu.be/H2qpxX8MrgM
Jóga na uvolnění beder https://youtu.be/gaoKDQlQ2lI
Jóga na protažení – ramena a kyčle https://youtu.be/Et_3o-tPgsw
Khandarvátájásana – Můstek-klubko – Pro správné držení těla, posílení i prokrveníhttps://youtu.be/uY-mWdQaPo8
Jóga proti bolestem krční a hrudní páteře https://youtu.be/xn8SOsmH5AA

1

Pokud využíváte ke cvičení raději ráno, kdy je ještě přijatelná teplota a také je jednodušší si cvičení pravidelně naplánovat, určitě je skvělé zařadit nabuzující ranní lekce, po kterých budete mít elánu na rozdávání.

Jóga pro dobré ráno – https://youtu.be/xYxB6JlzYgs
Jóga pro každého – sestava pro ranní protažení – https://youtu.be/XGM6kLna2sY
Ranní protažení z postele – https://youtu.be/8rZx6b4fbbw

Jestli si ráno chodíte raději zaběhat, vyberte si pár cviků z těchto dvou lekcí na protažení, ať zbytečně nezatuhnete. Alespoň 10-minutový strečink po běhu udělá s vaším tělem zázraky.

Jóga pro běžce – jak se protáhnout po běhání – https://youtu.be/luKLx7f5H5k
Jóga pro běžce – jak se protáhnout po běhání II. – https://youtu.be/2Aw__jVfM9Y

A co když se chystáte na vysloveně lážo plážo dovolenou s all inclusive a tušíte, že pohyb bude omezen na přesuny od bazénu k moři a od pláže do restaurace a tak pořád dokola? Pokud přijmete fakt, že vám pár kilo naskočí a víte, že se doma pak rychle vrátíte na svoji váhu, nic se neděje. Ale jestli jste pár týdnů nebo měsíců před dovolenou dřeli, abyste se blýskli výstavním tělem, asi se nechcete vracet z dovolené a začínat zase nanovo. Já na dovolené strašně ráda ochutnávám místní kuchyni, stěží se udržím a dopřávám si více chodů. Samozřejmě, že si snažím na talíř vyskládat především ty zdravější dobroty. Ty méně zdravé si dopřeju také, ale rozhodně v menším. Není tak těžké naslouchat svému tělu i při jídle a odcházet od stolu bez pocitu, že za chvíli určitě prasknu (i to se mi stává; takových momentů ale musí být minimum 🙂 ). Takže jedna možnost je udržet své chutě na uzdě, vybírat si to nejzdravější a méně kalorické, druhá možnost je přidat k tomu intenzivní krátké tréninky na posílení a vrátit se třeba ještě víc fit! Já nedám dopustit krátkou 15-20 minutovou silovou jógu, kde posílím celé tělo a trochu i protáhnu. Mohu doporučit tato videa:

Travel Yoga – rychlá zpevňující sestava – https://youtu.be/sgTFvjoZaFE
Fit jóga pro celé tělo https://youtu.be/dhKvNJ2Gujk
Zpevňující sestava pro dokonalé tělo – 1.část – https://youtu.be/6SJDL6kyY6s
Jóga pro protažení i posílení těla nejen pro začátečníky – https://youtu.be/UFeGpBlXazw
Fit jóga pro sexy bříškohttps://youtu.be/qaHNOZxBtdc

A nebo zkuste online kurz Vyjóguj si dokonalé tělo, kde si vyberete trénink podle vašich problematických partií a cviky jsou silově opravdu výživné, takže se po odcvičení můžete s klidným svědomím přesunout na deku! 🙂

Jestli máte opačný „problém“ a čeká vás velmi aktivní dovolená, třeba turistika na horách, nebo cyklovýlety, rozhodně se nezapomeňte každý den alespoň trochu protáhnout. Tady máte dvě varianty – pro zkrácenější jedince i pro intenzivní protažení.

Jóga pro sportovce – protažení po cyklistice/běhu (sestava A – pro začátečníky)https://youtu.be/cGWXvmkDW_0
Jóga pro sportovce – protažení po cyklistice/běhu (sestava B – pro pokročilejší) – https://youtu.be/qjaOeP0xkeU
A pokud máte možnost si zacvičit až ve chvíli, kdy už všichni kolem vás spí, doporučuji rozhodně relaxační lekce, které vám pak dovolí usnout.
Večerní relaxační jóga – https://youtu.be/dEfrlXcc_cM
Čandra namaskár – Pozdrav měsíci – https://youtu.be/j46rL6q48mQ

 2

Tak doufám, že máte na své výlety inspirace víc než dost. Nezapomeňte si každý výjimečný moment z dovolené vychutnat a čerpat tak z vašich zážitků ještě dlouho po návratu. Dovolená je ideální čas pro trénink mindfulness (bdělé pozornosti).

Na svých cestách tedy rozhodně nezapomínejte na jógu. Když budete mít v záloze  jednoduchá cvičení, dechové a relaxační techniky pro každou příležitost, budete myslet na prevenci (protahovat se dříve, než něco bolí, nenechat se zlákat all inclusive a více naslouchat svému tělu), pak si dovolenou ještě víc užijete a vrátíte se o trochu odpočatější a v dobré kondici…a o to jde! Přeji krásný zbytek léta!

Vaše

marketa