Jógový retreat na lodi & plavání s delfíny

* Jarní restart a dobití baterek * příprava těla na léto *plavání s delfíny a další neopakovatelné zážitky

Konec dubna, začátek května – období, kdy se začínáme vzpamatovávat ze zimy, tady u nás v České republice přichází jaro, ale my se ještě cítíme vyčerpaní, energie i nálada nám kolísá, stejně jako venkovní teploty. A tělo je taktéž zralé na pořádný restart, než jsme ochotni ho odhalit v letních šatech.

Nejlepší čas si tento restart dopřát! Někde, kde je jistojisté slunce a teplo, šumí moře, někde, kde budeme jógovat několikrát denně a svoje tělo i duši restartujeme na podložce a při plavání v moři s delfíny, šnorchlování u pestrobarevných korálových útesů, relaxací při opalování a s možností dalších zážitků!

 

Zvu vás na Jógový retreat na lodi & plavání s delfíny

Který se uskuteční v termínech:

27.4. – 4.5. 2024

a 4.5. – 11.5.2024

Egyptě na luxusní třípatrové jachtě v zátoce delfínů Sataya.

(Detaily příletů a odletů budou zaslány zájemcům.)

Chci si zarezervovat místo!

 

Sama jsem si na jaře v roce 2023 stejný pobyt vyzkoušela jako turistka, abych se přesvědčila, že všechny moje obavy (že mi na lodi bude špatně, že je zde riziko, že mě slupne žralok nebo aspoň postihne „faraonova pomsta“ a půlku výletu strávím na WC) jsou úplně zbytečné. Nečekala jsem, nakolik mě podobný pobyt nadchne, kolik krásných míst uvidím a co všechno prožiji. Věřím (a jsem si tak trochu jistá), že to bude naprosto dokonalý zážitek i pro vás!

Pojďte se dozvědět víc….

 

JAK TO BUDE PROBÍHAT?

(popisuji, jak probíhaly dny, když jsem zde byla já a jak bych si představovala program pro vás – detailní aktualizovaný program bude zaslaný všem zaregistrovaným zájemcům)

Přiletíme v sobotu v ranních hodinách.  Po ubytování na lodi se seznámíme s programem a později vyrazíme směrem k zátoce Sataya, kde budeme několik dní kotvit.

2023-04-příjezd

Už první den navečer nás čeká první lekce jógy.

05-Jóga2

Ráno už se probudíme v zátoce Sataya, kde budeme 4,5 dne kotvit. Program zde bude každý den podobný (a záleží vždy jen na vás, čeho se chcete zúčastnit).

Po probuzení nás ještě před snídaní čeká první šnorchlování s delfíny – po ránu tu ještě nejsou další lodě z jednodenních zájezdů, delfínci bývají klidnější a je to prostě dokonalé probuzení pro všechny smysly! (Pokud jste neplavec nebo se bojíte vody, máte s sebou menší děti, nebo řešíte jiné otazníky…přečtěte si odstavec „Co dalšího můžete zažít“, popř. „Otázky a odpovědi“.)

Poté si dáme asi 40-minutovou lekci ranní jógy, díky které celé tělo krásně protáhneme, jemně posílíme a náš den začneme plni energie. (Podrobné zaměření lekcí najdete v odstavci „Jak budou probíhat lekce?“)

Po bohaté snídani můžete odpočívat, opalovat se, dát si kávu…prostě cokoli, na co budete mít chuť a náladu. A ještě dopoledne nás čeká další šnorchlování s delfíny! Kdo není příznivec brzkého vstávání, teď je možnost vyrazit znovu.

Po vydatném obědě je opět chvilka na volný program (odpočinek na kajutě, opalování, čtení, káva, ..nebo jiný druh relaxace, popř. plavání kolem jachty).

04-Lenošení, opalčo

Odpoledne nás čeká ještě jedno šnorchlování s delfínky, další možností je např. šnorchlování u nedalekých nádherných korálových útesů nebo jiná zábava podle nálady a domluvy ;).

07 - Šnorchl, korály

Ještě před večeří se sejdeme na delší večerní jógování. Rozdělila jsem ho do tří sekcí, abyste si sami mohli vybrat, jak (ne)náročný chcete mít večerní trénink. Jóga na lodi se zapadajícím sluncem je dokonalý zážitek.

05-Jóga

Po dni plném krásných prožitků i relaxace si dáme výtečnou večeři. A pak už nás čeká volná zábava podle vašeho gusta.

Zátoku opustíme ve čtvrtek. My jsme měli ještě dvě zastávky. V plánu je rozhodně strávit jeden den na ostrově Siyal – jeden z Hamata ostrovů, který je součástí národního parku Wadi Gemal. Ostrov s bílým pískem, obklopený krásnými korály, je takovým egyptským karibikem. Užijeme si zde procházku (ostrov je možné celý obejít), šnorchlování, relaxaci a večerní jógu a poté i společné grilování!

10 - Siyal1

Další možností pro zastávku je Abu Galawa – místo dokonalé pro šnorchlování, kde je vrak čínského původu z druhé světové války, jehož zbytky jsou celé porostlé korály.

14-Abu Galawa

Přesný program pro všechny dny bude upřesněný podle časů odletu a bude zaslaný všem zájemcům.

 

Jak budou probíhat lekce?

Jóga na lodi je nádherným zážitkem. Cvičíme nahoře na palubě nejvyššího patra s výhledem na nekonečné moře a večer i na dechberoucí západ slunce. Lekce probíhají, když loď kotví, takže žádné velké houpání se nekoná. V balančních pozicích můžete zavnímat, že podmínky jsou mírně ztížené, proto ty ve stoji budeme dělat jen s kratší výdrží. V relaxaci je lehké pohupování, šumění moře a teplý větřík neskutečně příjemná kombinace. Já jsem cvičila téměř každý den a musím říci, že jóga je v tomto prostředí naprosto dokonalá!

Cvičení bude rozděleno do dvou bloků:

Ranní jóga

Ještě před snídaní zahájíme den ranní jógou (cca 40 minut). Někteří budou mít už po ranním plavání s delfínky, ti, co si rádi přispí, budou mít šanci se trochu probrat. Lekce v sobě bude kombinovat jemné protažení (rozhýbeme ztuhlé klouby) a mírné posílení celého těla. Díky dechovým technikám a dynamickým cvikům v těle rozvíříme energii. Ranní jóga nám přinese zahřáté a pevnější tělo, nastartuje trávení a ostatní metabolické procesy, rozproudí krevní oběh i lymfu a přinese lepší náladu a bystřejší mysl. Začneme den s úsměvem! Tato lekce bude vhodná pro všechny – děti i dospělé, začátečníky i pokročilé jogín(k)y.

Večerní jógové lekce

Před večeří si spolu užijeme až hodinu a půl cvičení jógy. Celé cvičení se bude skládat ze tří lekcí (po cca 30 minutách) a sami si můžete vybrat, zda se zúčastníte jen části nebo celého cvičení.

Dynamická vinyasa jóga – 30 minut: Plynulé sekvence ve flow, ve kterých se prostřídají série pozdravů slunce a dynamičtější sekvence pozic. Užijeme si silové a balanční pozice i ásany na protažení, vždy budu ukazovat varianty pro méně i více pokročilé. Tato jóga bude bavit i děti, užijí si ji hlavně mírně pokročilí a pokročilí, ale i začátečníci, kterým nevadí zkoušet nové věci a trochu se zapotit.

Fit jóga zaměřená na zpevnění core (a celkové jemné posílení) – 30 minut: Lekce zaměřená na posílení středu těla i postupné zpevnění ostatních partií. Díky kombinovaným cvikům a zaměření pozornosti na správné nastavení a zapojené svaly, je cvičení vhodné i pro jógové začátečníky, a přesto během půl hodiny ucítíte zpevněný každý sval na těle. Vědomé jógové posílení, ve kterém ohlídáme precizní držení těla a správný dech, je velmi efektivní – poznáte sami! 🙂

Hatha jóga– 30 minut: Půl hodina sloužící zejména k protažení a kompenzaci – jak po předchozích dynamických a silových lekcích, tak po celodenním programu (ať už aktivním nebo pasivním). Pomalé flow s delšími výdržemi, ve kterém uvolníme celé tělo a dostaneme se do rovnováhy. V lekci budu využívat i prvky jógy pro zdravá záda (napravení vadného držení těla) a vitální jógy (jóga, která ovlivňuje náš hormonální systém, činnost orgánů, lymfatický, oběhový a trávicí systém). Součástí je i krátká relaxace, která nastartuje regeneraci. Po lekci tak budeme nejen krásně zpevnění a protažení, ale opět i plni energie.

 

Co dalšího můžete zažít?

Vedle neopakovatelných zážitků jako je plavání s delfíny, potápění u barevných korálů a příjemných lekcí jógy, máte ještě další možnosti. Každý má v ceně výletu možnost vyzkoušet si přístrojové potápění. Na lodi je kvalifikovaný, česky mluvící instruktor potápění. Zkušební, seznamovací ponor probíhá na mělkém moři u korálů. Instruktor vás seznámí s ponorem a za ruku s vámi půjde pod vodu, maximálně však do 5 metrů.

08 - Přístrojové potápění

Pokud vás potápění začne bavit (nebo už jste milovník/milovnice potápění), je možnost si objednat instruktora a vyrazit v průběhu pobytu objevovat krásy Rudého moře více do hloubky. Všem to mohu jen doporučit. A to jsem musela překonat další ze svých strachů, které jsem sepsala na závěr této stránky :).

Krásné bylo pozorovat proměny všech zúčastněných. Ve skupině byli zdatní plavci, kteří milují potápění i šnorchlování, ti, kteří plavat sice uměli, ale k potápění i šnorchlování dosud neměli žádný vztah, další ze skupiny z toho měli obavy, nebo se na začátku báli vzdálit od člunu bez vesty. A byli tu i tací, kteří pozorovali delfíny jen ze člunu nebo z lodi. Vše je v pořádku a každý si to užil po svém. Nešlo si ale nevšimnout, jak každý z nás udělal během jednoho týdne neskutečný pokrok. Ti, kteří se báli plavat v moři, se najednou při šnorchlování nebáli ani ponořit hlouběji na jeden nádech nebo vyrazili na potápění do hloubky kolem 10 m. Není to vůbec nutné, ale je nanejvýš pravděpodobné, že se ke konci pobytu budete při těchto aktivitách cítit prostě jako ryba ve vodě.

Spousta zážitků je neplánovaných. Nám se například podařilo zažít plavání v noci ve svítícím planktonu. Ti, co se do vody v noci báli, se dívali z lodě, jak to kolem nás při řádění ve vodě světélkuje. Něco, co nejde vyfotit, natočit a je naprosto neskutečné to zažít.

 

Co by vás mohlo zajímat dál?

Strava: Jídlo je na lodi připravováno kuchařem z čerstvých lokálních surovin. Snídaně, oběd a večeře jsou podávány formou bufetu, každý si může vybrat z bohatého výběru s velkým množstvím zeleniny a ovoce. I v průběhu dne jsme měli připravované svačinky nebo fresh džusy, takže se nemusíte bát, že byste měli hlad :). Studené nealko nápoje, káva a čaj jsou k dispozici po celý den.

Jídlo samotné tady bylo pro mě velkým zážitkem. A nejen pro mě, shodli jsme se, že kuchař by zasloužil speciální ocenění.

PS: To, co jsem zažila v minulosti v Egyptě v resortu a o čem návštěvníci Egypta mnohdy vyprávějí, se tady nekonalo. Nikdo z nás nebyl „postižen faraonovou pomstou“ a věřím, že je to prostě o přípravě a celkové kvalitě. Tady byla špičková.

jidlo-new

Kajuty: Jsou dvoulůžkové, vždy s vlastním sociálním zařízením (wc, sprcha). Jsou menší, ale máte tu vše, co potřebujete. K dispozici máte i ručníky a župan.

Zajímá vás něco, co tu nezaznělo? Mrkněte ještě do otázek a odpovědí, budu je pravidelně aktualizovat podle častých dotazů. Pokud zde odpověď nenajdete, napište mi na marketa.joga@gmail.com.

 

Cena zájezdu:

 

Cena zájezdu bez letenek je:

25.990 Kč (děti do 12 let 22.500 Kč)

Cena letenek je aktuálně 12.000 Kč.

Informujte se u organizátora (po registraci), zda jsou ještě dostupné hromadné letenky. V případě, že si chcete zajistit letenky sami, organizátoři vám rádi poradí.

1. záloha 10.000 Kč musí být zaplacena co nejdříve, 2. záloha 10.000 Kč v průběhu února a zbytek celkové ceny měsíc před odletem.

 

Otázky a odpovědi:

Je pobyt vhodný pro děti?

Pobyt je pro děti vhodný – zejména pro takové, které si jej s vámi užijí (což může být cca od 6 let). Ideálně pro plavce nebo aspoň pro děti, které se nebojí vody. Jógu cvičit nemusí, ale z vlastní zkušenosti vím, že některé děti se rády přidají aspoň na část lekce. Pokud bude dětí na lodi více, určitě se báječně zabaví. Skákání z lodi do vody, šnorchlování s delfíny nebo kolem útesů a další hry budou i pro děti velkým zážitkem a věřím, že i ony udělají po týdnu velký pokrok ve svých dovednostech ve vodě. Děti do 12 let mají na pobyt slevu.

Musím se účastnit lekcí jógy, když jedu jen jako doprovod, popř. mě zajímá jen plavání s delfíny?

Nemusíte. Žádná část programu není povinná, a naopak, kdykoliv se můžete přidat. Je to vaše dovolená a vy si ji užijte podle vašich představ.

Jsem v józe úplný začátečník? Budou pro mě lekce vhodné?

Většina jógového programu rozhodně ano. Před odjezdem si udělám průzkum, kolik nás bude úplných začátečníků a kolik pokročilých a lekce tomu přizpůsobím. Ranní lekce budou vhodné pro všechny pokročilosti (tedy pro začátečníky s variantami pro pokročilejší). Odpolední cvičení bude rozděleno do tří lekcí – svižnou vinyasu ocení spíše mírně pokročilí (ale věřím, že i začátečníci se třeba v průběhu týdne rádi přidají), další posilovací 30-minutovku a následnou hathajógu připravím i pro začátečníky (opět s variantami pro všechny). Vždycky si ráda vyslechnu vaše náměty a podle toho lekce uzpůsobím. Mým cílem je, abyste se po týdnu všichni cítili naprosto báječně.

Bojím se hluboké vody/neumím dobře plavat/ neumím ponořit hlavu do vody… užiju si i tak tento zájezd?

Teď už vím, že ano. Na prvním zájezdu byli i tací, kteří do vody nechtěli nebo se jen báli. Delfíny je možné pozorovat i ze člunu nebo z lodi (často připlavali až k naší lodi). Pokud si s nimi chcete zaplavat a bojíte se, je možné použít vestu a držet se blízko člunu. Člun nás vždy popoveze blíže k delfínům, a tak není problém vždy do něj naskočit a nechat se svézt. Co se týká dalších strachů, je velmi pravděpodobné, že se vám bude den po dni dařit je odbourávat. Na lodi jsou zkušení instruktoři, kteří vám pomohou i např. s nastavením masky na šnorchlování a rádi vám se vším poradí. Vždy je možnost šnorchlovat s někým zkušenějším (třeba za ruku) a postupně tak svůj strach překonat. Na druhou stranu, nikdo vás do ničeho nebude nutit.

Je možné narazit na žraloka?

Zátoka Sataya je mělká, proto tady nachází delfíni své útočiště a připlouvají sem např. rodit svá mláďata. Lovit odplouvají mimo zátoku na hlubší moře. Žraloci takové místo nevyhledávají, musela by to být zatoulaná výjimka :), preferují otevřené hlubší moře. Říká se, že kde jsou delfíni, nejsou žraloci (delfíni by je vyhnali).  I ti, co sem jezdí pravidelně, potvrzují, že zde na žraloka nenarazili. Pokud se celkově bojíte živočichů ve vodě :), můžete se držet ve skupině nebo poblíž člunu.

Neumím anglicky/ žádný cizí jazyk, není to problém?

Vůbec ne! Pravděpodobně se jako skupina setkáme už na letišti v Praze (nebo o sobě aspoň budeme vědět) a hned na letišti v Marsa Alam se všichni sejdeme a vyrazíme k lodi. Takže ani během cesty nemusíte mít obavy. Na lodi se mluví česky, organizátoři jsou Češi nebo alespoň česky mluvící. Velkou výhodou je i česky mluvící instruktor potápění.

Může mi být na lodi špatně? Bojím se mořské nemoci.

Doporučuji se podívat níže na odstavec „Chcete vědět, čeho všeho jsem se před odletem bála?“ :). Tohle byl jeden z mých hlavních strachů. Pokud na kinetózu trpíte, vybavte se kinedrylem. Potřebovat ho ale budete pouze na přesuny – tedy na cestu do zátoky a zpět. V zátoce je moře chráněno před většími vlnami korálovým útesem, mírné pohupování přestanete po jednom dni vnímat a ani mě špatně nebylo. Během cesty (zvláště pokud by byl např. silný vítr a vlny) je lepší si prášek preventivně dát a dostala jsem i cenné rady, co dělat a nedělat, abych se případně „mořské nemoci“ vyhnula.

Můžu jet na zájezd sám/sama?

Samozřejmě! I já jsem poprvé jela sama, a i když jsem měla určité obavy (protože na to nejsem zvyklá), bylo to naprosto skvělé! Kajuty jsou po dvou osobách. Samozřejmě si můžete připlatit a mít kajutu jen pro sebe, ale je to spíše zbytečné – budete tu trávit minimum času. Sama jsem cítila, že tady platilo, „že jsme na jedné lodi“ a i když tu byla skupina různých lidí, vytvořili jsme úžasnou partu. Kdo chtěl, mohl se bavit a být neustále v centru dění, a kdo má radši svůj klid, na lodi je spousta míst kde si můžete v tichosti číst/cvičit/rozjímat.

Proč je potřeba zaplatit první zálohu do 15.9.2023?

Důvodem je včasné zaplacení zálohy na loď v daném termínu a případně i rezervace letenek pro společný let (pokud si necháte letenky rezervovat od organizátorů). Pro ty, co rezervaci vytvoří včas a zaplatí zálohu do 15.9.2023, je ale připraveno několik výhod – sleva 2000 Kč na pobyt, zajištění letenky, a navíc ode mě i online kurz jógy podle výběru zdarma.

Kolik nás na lodi bude?

Kapacita míst v kajutách je 16-24 míst (tedy minimální a maximální zaplnění), přičemž do toho jsem započítána i já a organizátoři. Posádku, která se stará o naše pohodlí, nepočítám. Vzhledem ke dvěma termínům předpokládám spíše nižší zaplnění (tedy kolem těch 16-19), aktuálně mohu informovat o stavu zaplnění.

Jak je to s aktivitami? Cvičíme a plaveme s delfíny všichni najednou?

Veškeré aktivity jsou nepovinné 😊, je tedy možné, že ne všichni budou vždy cvičit anebo vyrazí šnorchlovat s delfíny/k útesům (místo ranní jógy se někdo raději vyspí, když si užijete delfínky dosytosti dopoledne, odpoledne se třeba budete chtít jen opalovat). Když vyráží vetší počet lidí na šnorchlování, dělíme se na dvě skupiny (dva čluny). Vše je na domluvě.

Jak je to s počasím v Egyptě na přelomu dubna a května? Je moře klidné? Je teplé?

Podle googlu i mých zkušeností 😊 je to tak, že na přelomu dubna a května bývá přes den mezi 25-30 stupni, moře má kolem 25 stupňů, den tu trvá 13 hodin. Srážky jsou naprosto výjimečné, květen je uveden jako druhý nejjasnější měsíc v roce. Moře je v zátoce obecně klidné, my jsme měli hezké počasí a vlny nebyly na lodi ani cítit (a to píšu já, citlivka).

Jaká je celková cena vč. letenek a kdy se kolik platí, pokud zaplatím první zálohu do 15.9.2023?

  • Celková cena včetně letenek je cca 37.990 Kč , v závislosti na ceně letenky, jejíž přesnou cenu se dozvíme v době rezervace (aktuálně je cena letenky 12.000 Kč). Děti do 12 let mají slevu (viz výše).
  • Aktualizováno: První splátka je 10.000 Kč (co nejdříve, jejím zaplacením si zarezervujete své místo). Druhá splátka je v průběhu února – 10.000Kč. Třetí splátka je měsíc před odletem, tedy nejpozději 27.3. / 4.4. 2024 a je cca 17.990 , resp. 15.990 Kč/ (v závislosti na ceně zájezdu, pokud jste měli first minute slevu při rezervaci a platbě do 15.9.2023).

 

Chcete vědět, čeho všeho jsem se před odletem bála? 🙂 

Že mi bude na lodi špatně a půlku výletu prozvracím. Na houpačky a kolotoče nemůžu, někdy je mi blbě i v autobuse nebo ve výtahu. Před dvěma lety jsem přespávala na malé lodi kotvící v přístavu. Zrovna foukalo a já jsem tam nemohla vydržet ani pár minut. Nakonec jsem na lodi přespala, ale bylo to jak nejhorší kocovina a snídat jsem nepotřebovala. Takže když mě kamarádka lákala na „dovolenou na lodi s delfíny“, pomyslela jsem si, že to nejspíš není pro mě. Naštěstí jsem tomu dala šanci a šla jsem do toho s myšlenou, že zážitky nemusí být vždy pozitivní, hlavně, když jsou silné. A byly jen ty silné a pozitivní! Jak píši v Otázkách a odpovědích výše, pro typy, jako jsem já, je lepší si vzít na cestu z přístavu do zátoky Kinedryl. A podle návodu je možné i na delší cestu přidat další, mně stačil jeden. V zátoce jsem houpání přestala vnímat, hlavně díky tomu, že je chráněna útesem, tak tady téměř žádné vlny nejsou. Nikomu tady špatně nebylo z celé lodi. Při zpáteční cestě byl velký vítr a vlny. Nejlepší je si opět dát prášek, lehnout si někde na vzduchu a nejíst. Já jsem běhala po lodi, jedla a pila, protože jsem si myslela, že už jsem z kinetózy navždy vyléčená (naivka), a tak jsem pak musela na zbytek cesty (asi hodinu) zalehnout na lavici a dýchat plným jógovým dechem. Ale nic, co by se nedalo přežít, nezvracela jsem, a jak loď zastavila, už jsem zas běhala po lodi, jedla a pila… :). Tolik moje zkušenost.
Že mě stihne faraonova pomsta a půlku výletu prosedím na záchodě. Jednu dovolenou v Egyptě už jsem prožila před pár lety. Byla jsem klasicky v luxusním rezortu s all inclusive. Poučena jsem si před každým jídlem dávala loka slivovice a myslím, že preventivně i Smectu… A hádejte…ještě před koncem dovolené jsem seděla na WC a přemýšlela, jak zvládnu cestu letadlem bez neustálého odbíhání na záchod. Takže jsem něco podobného logicky očekávala i tady. Jídlo a pití tady bylo tak vynikající, že jsem ochutnávala vše. Slivovice i Smecta zůstaly nevybalené v kufru a já tak trochu doufala, že vše je prostě o hygieně, kterou lze v tomto počtu na lodi při přípravě jídel apod. udržet špičkovou. A ano, já ani nikdo ze zúčastněných jsme žádný průjem nebo zažívací problémy neměly. Náhoda to rozhodně nebyla.
Že mě sežere žralok. To původně nebyl můj strach, ale všichni mě na to upozorňovali před odletem – jestli se nebojím. A i svým dětem jsem musela slíbit, že se sežrat nenechám. Hlavně po tomto slibu jsem se informovala, jak je to na místě vlastně se žraloky, kolikrát už tam nějakého potkali, atd. Uklidnilo mě, že žraloci v zátoce nejsou. Je na ně příliš mělká, delfíni, kteří zde žijí, by žraloka odehnali a zátoka je i nevhodná pro lov – i delfíni, kteří jsou zde přes den, odplovají v noci na lov mimo zátoku. Takže není divu, že jsme tady žádného nepotkali. Cítila jsem se bezpečně, i když jsem byla zrovna jednou z těch, kteří se při plavání s delfíny zapomněli a odplavali daleko od skupiny a od člunu, několikrát jsem se byla potápět, a když byla možnost zaplavat si v noci ve světélkujícím planktonu, neváhala jsem.
Že žádné delfíny neuvidím. To mě před odjezdem napadlo asi jednou – co když prostě budu mít smůlu a žádné delfíny si neužiju? Do Satayi jsme připluli druhý den ráno a hned se „šlo na delfíny“. Hurá do plavek, na člun, kousek jsme poodjeli od lodi a když instruktoři řekli, že můžeme pomalu do vody, ať delfíny nevyplašíme, šla jsem…ponořila hlavu…a byly tam. Všude. Takhle to probíhalo ještě mnohokrát. Největší štěstí na delfíny bylo zpravidla po ránu – ve vodě byli jen lidi z lodí, které zde kotvily přes noc (takže velmi málo), delfíni byli klidní, pomalejší a řekla bych že i takoví natěšení na kontakt s námi. Každý den, co jsme tu byli, byla 2x-3x možnost si jít s nimi zaplavat (nepočítám, když delfíni připlavali k naší lodi, to pak bylo možností ještě víc). A každý den jsem tak měla nějaký krásný zážitek. Některý kontakt s nimi jsem i natáčela, takže na všech videích jsou vidět moje amatérské záběry. Stojí to za to, co myslíte? Jen výjimečně se stalo, že odpoledne byli delfíni mimo zátoku, a pak jsme vyráželi šnorchlovat k vybraným korálovým útesům. Možná jsme měli štěstí, ale podle informací, co mám, je zde duben/květen na setkání s delfínky příhodný.
Že mi bude smutno, nebudu se mít s kým na lodi bavit nebo bude „ponorka“. Jela jsem takhle úplně sama na nějaký skupinový výlet poprvé. Znala jsem organizátorku Pavlínu, bylo mi ale jasné, že ta bude hodně zaneprázdněná, navíc tu měla svoji rodinu. Ale byla jsem všemu otevřená, vlastně jsem byla dost zvědavá, s kým budu na kajutě. Ne, že by mě ale před odjezdem nenapadlo, co budu dělat, když budu chtít být sama nebo jestli mi naopak nebude smutno, že nemůžu zážitky sdílet s blízkými? Měla jsem štěstí, že na kajutu mi byla přiřazena neskutečně zábavná parťačka. Jak už tu asi zaznělo, na kajutě budete trávit minimum času. Když jsem měla chuť jít mezi lidi, u baru v zadní části lodi kolem stolků jsem vždycky někoho našla. Když jsem měla chuť být sama a zacvičit si nebo jen tak relaxovat, šla jsem nahoru na „opalovací zónu“, kde probíhalo i cvičení a nebo na příď na další místo, kde se relaxovalo. Děti si většinou hrály dole a skákaly do vody, to bylo další místo, kde jste se přes den mohli bavit nebo opalovat. Pak tu byly i společné vnitřní prostory, kde jsem ale (kromě jídla) tolik času netrávila. Tím chci jen popsat, že loď je členitá a za chvíli se zorientujete. Krásné zážitky a tenhle výjimečný pobyt nás všechny spojoval, už úplně chápu to rčení „být na jedné lodi“. Vznikla parta různorodých typů osobností, každý sem jel s jiným cílem nebo očekáváním, dohromady jsme si skvěle sedli a vznikla neskutečně zábavná a milá parta. Těším se na každou další skupinku, kterou pobyt na lodi s jógou a delfíny spojí.
Bála jsem se přístrojového potápění. Miluju sporty. Jsem celkem dobrý plavec. Když mi bylo asi 19, začala jsem šnorchlovat a bavilo mě to moc. V poslední době jsem ale jezdila na místa, která nebyla na podmořský život tak zajímavá, takže už mi pár let ležel šnorchl ve skříni. Přístrojové potápění jsem zkoušela jednou, je to už hodně let zpátky. Měla jsem ale negativní zážitek, kdy jsem během prvního ponoru zůstala sedět na dně několik minut sama (nezafungoval mi dobře přístroj, takže jsem po kotoulu ze člunu šla místo nad hladinu dolů ke dnu a nikdo se toho nevšiml :)). Tenkrát jsem zůstala klidná a po pár minutách a výměně přístroje pokračovala v potápění, nicméně jsem se k tomu už pak nikdy nevrátila. Když jsem si četla před odjezdem, že součástí tohoto výletu je i možnost vyzkoušet si zkušební ponor, napadlo mě, že možná ani nepůjdu. Ale hned na místě, po pár dnech šnorchlování v úchvatném Rudém moři, jsem věděla, že chci. Zkušební ponor byl na mělkém místě a bylo to celkově tak pohodové, že se k němu odhodlali i ti, co dopředu prohlašovali, že ani náhodou :). Včetně dětí – tam ale obecně převládalo ke všemu spíš nadšení než strach ;). Instruktor nám vše dopředu vysvětlil hromadně a pak každému z nás ještě před ponorem, vše jsme si zkusili v praxi, byla to neskutečná pohoda a zábava v jednom. Nemusím možná ani psát, že mě to chytlo. Potápět jsem se pak byla do větší hloubky ještě třikrát. Pokud vás to trochu láká, tady si to užijete.

Doufám, že jsem vás svými strachy pobavila nebo možná trochu rozptýlila ty vaše, pokud o výletu přemýšlíte. Pokud tu něco nezaznělo, neváhejte mi napsat. A jestli už jste rozhodnutí, rezervujte si své místo včas, kapacita lodi je omezená! 

 

 Rezervuji si místo a chci více informací pro zaplacení zálohy