12 častých chyb, když začínáme s jógou – jakých zlozvyků se vyvarovat a na co se zaměřit?

Začali jste nedávno s jógou a cítíte, že to pořád ještě není ono? Nebo možná chodíte na lekce jógy už hodně dlouho a ani nepřemýšlíte nad tím, že něco jde dělat trochu jinak a lépe. Občas neškodí si připomenout ty nejčastější zlozvyky, se kterými se v jógových začátcích můžeme setkat, abychom se jich mohli vyvarovat. I já si velmi dobře pamatuji na svoji první lekci a na ty, co brzy následovaly. A dnes se poznávám v některých začínajících jogínech, co mi přijdou na lekci, v rohu tělocvičny si rozloží karimatky, pak se úporně snaží o nejtěžší varianty a v některých ásanách doslova trpí. Až se někdy divím, že mě tyto první lekce neodradily. Ale byla jsem mladá, aktivní, zvyklá sportovat a k tomu trocha toho trápení vždycky patřila. Teprve později, když jsem i těžší ásany zvládala celkem dobře (jak jsem si alespoň myslela), jsem se naučila pořádně naslouchat svému tělu. A tehdy mi došlo, že jsem mohla začít i jinak – přesně obráceně. Nejprve se naučit naslouchat svému tělu, a tím se i zdravěji (a možná i rychleji) zdokonalovat v józe. V józe jako celku. Jakých nešvarů bychom se tedy měli vyvarovat a na co se naopak více zaměřit?

1. Co vás asi napadne na prvním místě (a já s tím souhlasím) je dech. Naučit se správně dýchat, vnímat dech a sladit ho s pohybem, může trvat velmi dlouho. Část jogínů-začátečníků nácvik plného jógového dechu a dalších dechových technik trochu nudí a těší se na pořádné „cvičení“, a tak nácviku nevěnují dostatečnou pozornost. Další se zase snaží moc úporně a nakonec mají pocit, že se snad udusí, nebo se jim hlava točí z hyperventilace. Nelze v pár řádcích poradit, jak na to. Ale určitě netlačte na pilu. Když máte potřebu vydechnout (nebo i nadechnout se) ústy, udělejte to. A hlavně dýchejte – vyvarujte se toho, že budete zadržovat dech a nechte ho plynout, i když to zpočátku nebude úplně tak, jak říká instruktor. Jednodušší je se soustředit na dech v ásanách. Zkuste se v každé ásaně soustředit nejen na své tělo, ale právě i na dech – kam se vám dobře dýchá (jaká část plic je stlačená a jaká volná)? Jak vám hluboký dech v ásaně pomůže? Vnímejte zpevnění svalů při výdechu, narovnání páteře s nádechem. Poslouchejte, co k dechu říká instruktor. A trénujte si pomalý hluboký dech i mimo lekce jógy. A ono to pak přijde..

6-dech

Nepodceňujte trénink dechových technik.

2. Nebojte se a občas si s pozicemi trochu pohrajte, vyzkoušejte i něco nového. Třeba to bude těžší varianta, která se hned nepovedete. Zkuste si pohrát se stabilitou v balančních pozicích a vracet se do nich opakovaně a stále s tou samou koncentrací. Nevadí přece, že se něco nepovede, že se z některé ásany doslova skutálíte. Pokud přímo nehrozí zranění, je dobré zkusit i něco, na co si myslíme, že nemáme.

5-zkouset

Pokud nehrozí zranění, nebojte se vyzkoušet i těžší pozici.

3. A naopak: naslouchejte svému tělu a poslechněte ho! To je častý problém i těch, co chodí na jógu delší dobu. Když si myslíte, že nějaká varianta ásany je tak akorát a instruktor nabídne ještě těžší, není vaší povinností ji zkoušet, pokud cítíte, že vaše tělo říká dost. Pokud vždycky děláte těžší variantu některé pozice a aktuálně se necítíte ok, nenuťte se k dalším výkonům. Uvědomte si, kdy se chce projevit jen vaše ego, a kdy skutečně nasloucháte svému tělu. Tohle byl můj hlavní začátečnický problém. Dnes zbožňuji ty okamžiky, kdy se dobrovolně rozhodnu pro lehčí variantu, protože to tak cítím a nenechám zvítězit ten hlásek, co říká „tak se ukaž!“.

4. Nebojte se zeptat – je vám něco nejasného, nechápete, jak se do pozice dostat, nebo chcete znát jinou variantu, pokud pozici neuděláte? Instruktor na vaše dotazy vysloveně čeká a možná uděláte radost i ostatním, kteří se styděli zeptat.

5. Konzultujte vaše problémy před lekcí. Máte nějaký specifický zdravotní problém? Problémy s páteří, hypo/hyperfunkci nějaké endokrinní žlázy, bolesti…cokoliv může jóga negativně i pozitivně ovlivnit? Dojděte před lekcí za instruktorem a svůj stav konzultujte. Je také dobré nesedat si co nejdál do rohu tělocvičny, ale raději poblíž instruktora, který vás tak může, i ve větším počtu lidí, spíš opravit.

6. Necvičte s plným žaludkem. Zvláště u torzí nebo obrácených poloh pak budete hodně trpět. Navíc, když tělo tráví, jak se můžete soustředit na provádění ásan? Lehké jídlo 2 hodiny před lekcí je tak akorát. S pitným režimem je to individuální, ale bez lahve se většinou na 1,5 hodinové lekci obejdete. Napijte se lehce před lekcí a hodně poté. Plný žaludek ani močový měchýř vám cvičení neusnadní a odchody na WC vás budou jen rušit.

7. Ohledně výdrží v ásanách – jsou individuální. Trvají určitý počet nádechů a výdechů, takže se při nich soustřeďte i na dech (a zase jsme u toho 🙂 ). Nemusíte „trpět“ a už vůbec ne držet krok s ostatními. Je to vaše pozice, vnímejte slova instruktora a pak už jen sebe. Zrovna myšlenka na správný, hluboký a klidný dech vám pomůže v silových, balančních, ale i v dalších pozicích a lépe také v ásanách srovnáte páteř.

8. Jóga vám pomůže vybudovat silný střed těla. Je ale na vás si jeho využití v ásanách uvědomit a zapojit ho. Střed těla souvisí i se dvěma bandhami: múla bandhou – tedy vtažením pánevního dna a uddijána bandhou – lehkým stažením břišních svalů. Proto pozorně poslouchejte, až bude instruktor o bandhách mluvit. Vnímejte, jak vám zapojení core pomůže v silových pozicích, balančních ásanách, ale třeba i v záklonech, úklonech a dalších polohách.

4-core

Trénujte bandhy a zapojení středu těla v ásanách.

9. Znáte to, když nemáte zrovna dokonalou pedikúru a při józe nemůžete spustit oči ze svých chodidel? 🙂 Máte chuť nechat ponožky na nohách? Nedělejte to. Chodidla a prsty u nohou jsou v některých pozicích naprosto zásadní. Ponožky prostě kloužou a stěží v nich můžete roztáhnout prsty. Nebojte se, že by se někdo pohoršil, že se vám sloupává lak na nehtech, každý má problém sám se sebou. Ponožky dolů! A pokud trpíte na studené nohy, pořiďte si neklouzavé ponožky s volnými prsty. Když už jsme u oblečení nebo vybavení… Myslete hlavně na své pohodlí – nic, co škrtí, nebo se vám vyhrne při obrácené poloze až ke krku, vám k lepšímu pocitu z lekce nepomůže. A jestli si máte něco na jógu pořídit, pak je to neklouzavá jógamatka (nikoliv klasická karimatka), kterou pořídíte už za pár stovek.

10. Při relaxaci relaxujte! Úvodní, ale i závěrečná relaxace mají důležitou funkci, které ovlivní celé cvičení a pocit z něj. Úvodní relaxace správně nastaví váš dech a obrátí pozornost dovnitř. Závěrečná relaxace odstraní zbytky stresu ze cvičení a můžete se dostat do fantastického stavu bytí bez myšlenek. Ovlivní to, že vás po cvičení nebudou bolet svaly, budete nabití energií a plni euforie. Krátké relaxace mezi ásanami nechají doznít pocity i účinky po každé pozici a připravit se na další. Jsou to okamžiky, které máte věnovat sobě. Když se vám to podaří (a dokážete vracet myšlenky ke svému tělu a pocitům), lekce jógy dostanou úplně nový rozměr.

3-relaxace

Myšlenky utíkají, ale i relaxace vyžaduje trénink – a stojí to za to!

11. A tím se dostávám k dalšímu častému zlozvyku. Nehodnoťte. Sebe ani ostatní. Máte chuť si skoro po každé ásaně zanadávat, jak jste zkrácení, nebo radostně zkonstatovat, že ani sousedovi vedle se moc nedařilo? Nekažte si lekci a těchto soudů se snažte vyvarovat. Choďte na lekce s myšlenkou, že si užijete čas sami pro sebe a se sebou!

1-koncentrace

Vnímejte slova instruktora a koncentrujte se na sebe, své tělo a pocity.

12. Závěrem opět jeden důležitý poznatek. Já jsem měla štěstí a jóga mě bavila hned od první lekce, ačkoliv jsem mnoho začátečnických zlozvyků sama dělala. Ale často slýchám, jak někoho první lekce nadlouho od jógy odradily. To je škoda. Dejte tomu trochu čas, třeba vám zrovna jen nesedla skladba lekce. Nebo instruktor. Nebo vám bude vyhovovat jiný styl jógy (už skoro každé malé fitko jich nabízí tolik). Proto si ve svých začátcích vyzkoušejte více stylů a lektorů. Důležitá je ale i pravidelnost. Když půjdete na jógu dvakrát, třikrát do měsíce a budete naštvaní, že nevidíte žádný posun a tohle s pauzami zopakujete třikrát za sebou, není se čemu divit. Pokud chcete cítit nějaké pokroky, musíte tomu dát čas a pravidelný „trénink“.

Určitě vás napadají další zlozvyky (nejen) začátečníků, kterými jste si třeba sami prošli. Věřte, že pokud najdete lekce, co vás budou bavit, vplujete do jógy o to snadněji. Budete-li cvičit dostatečně často, pravidelně a zabojujete se zlozvyky, dostaví se pokroky a jóga vám přinese mnohem více než jen pružné tělo.
Doufám, že vám článek přinesl trochu zamyšlení, ale i tipy na ulehčení vašich jógových začátků. Poznáváte se v některých bodech? Napadá vás nějaký další zlozvyk, který je u začátečníků (nebo i těch pokročilejších) velmi častý? Dejte mi vědět na Facebook, budu se těšit!

Vaše

marketa