MOJE (NE)JÓGOVÉ „TOP TEN“ ZVYKY PRO PŘÍŠTÍ ROK

Konec roku je čas vhodný pro bilancování. Snažím se nikam nehonit, srovnat si věci i myšlenky, protože naopak začátek nového roku mě vždycky nutí k rozletu.

Letos to nemám jinak. Dneska jsem hloubala nad tím, jaké návyky – převážně, ale nejenom, z jógy – bych si měla přenést do příštího roku, jaké prohloubit, s jakými (zase) začít.

Tohle je mých „top ten“. A věřím, že společně bychom vymysleli dalších 50 stejně tak důležitých.

DSC_1172

  • Držení těla na prvním místě. Ne, není to klišé. A také to nestojí tolik práce, spíš jde o postupný návyk. Neustále si hlídat správné držení těla bez napětí při všech činnostech a myslet na krátké protažení během statických činností. Pro mě to platí hlavně při sezení u PC. Ale i při procházce, když je mi zima :-). Každodenní 5-15 minutovka na podpoření držení těla by mě také nezabila, ale to už by byl spíš bonus.
  • Naslouchat a vyhovět svému tělu při stravování. Omezit potraviny, co mi nedělají dobře (jo, ty sladkosti – ale už jsem se hodně zlepšila).
  • Naslouchat a vyhovět svému tělu při potřebě odpočinku. Vnímat denní i měsíční výkyvy, dopřát si línější den, když je potřeba (nebo alespoň hodinový relax).
  • Co nejčastěji se zastavit, vydechnout. Věnovat se činnostem vědomě. Meditovat. S tou PRAVIDELNOU meditací to příští rok zlomím :-).
  • Hlasitě si vzdychnout…alespoň 50x během dne :-). Nejlepší cvik.
  • Zaměřit se na fasciální trénink. Cvičení jógy doplnit o uvolnění chodidel míčkem (denně) a rollování celého těla (ideálně 3x týdně…ale upřímně bych byla ráda i za dvě půlhodiny v týdnu).
  • Občas si zacvičit jen tak, podle sebe a pro sebe. Nejvíc si tak vyčistím hlavu a zároveň mě vždycky napadají skvělé kombinace a cviky, které později natočím pro své fit jogíny.
  • Ranní rituály – zkrátit na 15 minut, abych je stíhala KAŽDÝ den. Vše, co bych normálně ráda zvládla, trvá minimálně půl hodiny. Pak pro jistotu většinou neudělám nic. Ve zkrácené verzi pro každý den bych ráda propláchla nos a ústa, probudila se (alespoň obličej) studenou vodou, seškrábla jazyk, udělala 1- 2 dechové techniky (kapalabhátí, bhastrika) a buď rozválela chodidla míčkem nebo si krátce zacvičila. A ještě vypít tu vlažnou vodičku s citrónem. To je na zvolený časový limit až až a jsem na sebe už teď moc zvědavá!
  • Nejógový návyk k prohloubení: Co nejvíce chodit do přírody. Denně. Nebo alespoň ob den. Prostě chodit na vzduch, na denní světlo, jak to bude možné. Záruka zlepšení nálady.
  • Výše uvedený návyk bych ráda spojila s kardio-aktivitou. Pravidelná svižná chůze 3x týdně pro zdravé srdíčko :-). A v létě chci zase začít běhat.

 

Mohla bych pokračovat.. Ale když z těchto deseti zvládnu alespoň pět návyků pravidelně zakomponovat do svého života, budu maximálně spokojená. A vsadím se, že se to pozitivně odrazí i na energii, zdraví a dobré náladě. Jakých TOP 5 byste vybrali pro sebe? Jaký další bod byste doporučili? Napište na Facebook pod článek, nebo mně na mail a ráda přidám vaše tipy ke článku pro ostatní jogín(k)y.

Vašemarketa