S čím ti může pomoci vitální jóga?

Vitální jóga je styl jógy vycházející z hathajógy, který se zaměřuje na ty cviky, ásany a techniky jógy, které stimulují a prokrvují vnitřní orgány, ovlivňují endokrinní, lymfatický a oběhový systém. Ačkoliv to není nijak dynamický typ jógy, díky zaměření na držení těla a třeba i oblast pánevního dna, můžete cítit zpevnění právě hlubokých posturálních svalů, na kterých se dá potom stavět. Výsledkem je potom tělo i mysl v rovnováze, které se projeví lepším zdravím a přirozeně svěžím vzhledem.

vitální jóga

Jak je známo, jóga není „jen“ cvičení, ale pracuje se při ní i hodně s dechem a uvědoměním si svého těla. Různé ásany mají různý vliv na prokrvení a stimulaci konkrétních orgánů, žláz s vnitřní sekrecí, nebo podporují krevní oběh, tok lymfy, trávení, apod.. Cvičení tak může být zaměřeno i velmi konkrétně (třeba právě pro stimulaci oblasti pánve a ženských hormonů, nebo tzv. detoxikační sestavy), ale stejně tak lze vytvořit cvičení vitální jógy, které obecně pozitivně podpoří fugování vnitřních procesů v těle. Za pomocí dechových, relaxačních technik a vizualizací se účinky cviků ještě násobí.

 

Rozdíl od hormonální jógy

Jaký je potom rozdíl mezi vitální jógou a hormonální jógou, když obě slibují podobné účinky, jako je např. vyrovnání hladiny hormonů?

Hormonální jóga je konkrétní jógová sestava přesně daných cviků, kterou vytvořila brazilská lektorka jógy Dinah Rodriguez a nechala si tuto sestavu patentovat. Z tohoto důvodu se název hormonální jóga používá pouze pro tuto konkrétní sestavu, která se rozšířila po celém světě.

 

Pro koho je vitální jóga určena

Je určena pro každého, kdo má raději klidnější jógu a nepotřebuje se během cvičení tolik vybít a zpevňovat velké svalové skupiny, ale hledá spíše účinky, které se projevují nejprve zevnitř – lepší fungování všech procesů v těle, i díky antistresovým technikám a zlepšení vnímání svého těla a dechu. Kvůli účinkům na hormonální systém je hodně vyhledávána ženami před menopauzou nebo těmi, které potřebují upravit menstruační cyklus. Výhodou tohoto stylu je také to, že s ní může začít i začátečník, který ještě není v józe tolik zběhlý. Stačí se naučit několika základním dechových technikám a technikám správného držení těla při cvičení. Ásany a cviky v sestavách nebývají silově naročné ani nevyžadují takovou ohebnost a těžší cvik se dá nahradit jednodušší variantou nebo se využívají různé pomůcky.

vitální jóga

Aby ale nebyla vyzdvihována pro tyto účinky pouze vitální nebo hormonální jóga. Pokud je někdo zvyklý cvičit pravidelně např. hathajógu (ale i jiné jógové styly), věnuje se i dechovým technikám nebo meditaci, může se všimnout, že po čase se dějí změny. Ať už je to lepší vnímavost vůči svému tělu a tedy třeba i přechod na kvalitnější stravu, pocit více energie v těle, ale třeba i zlepšení stavu při některých zdravotních problémech souvisejících s nedostatečnou činností konkrétních žláz a orgánů.

 

Na jakých principech vitální jóga funguje a splní vaše očekávání?

Jak jsme si řekli hned na začátku, tato jóga vychází z hathajógy. Základem jsou tedy ásany a dechová cvičení. Součástí lekce je vždy jemné rozhýbání celého těla a posílení posturálních svalů – zlepšíte si tedy držení těla. Dynamické prvky (krije) i výdrže v ásanách jsou vybírány tak, aby stimulovaly konkrétní partie, např.:

  • Stlačování nejprve pravé a pak levé spodní části břicha spojené s dechem způsobuje střídavý tlak a podtlak této oblasti, vhání novou krev do orgánů zde uložených a máte tedy vliv např. na stimulaci vaječníků a zlepšení trávení. K tomu se využívají různé dynamické torze a úklony, ale i výdrže v těchto pozicích (zejména uzavřené rotace spojené s dechem bhastrika a nebo hluboké předklony s plným jógovým dechem, apod.).
  • Posilování a prokrvení oblasti pánevní dna ovlivňuje správnou souhru svalů, pohlavní orgány i močové ústrojí.
  • Stlačení oblasti krku (pozice svíčky, pluhu, zajíce) spojené s dechem udžjájí, nebo naopak správný záklon krční páteře (pozice ryby nebo velblouda), který oblast otevírá, stimuluje štítnou žlázu (produkující hormon tyroxin ovlivňující metabolismus).
  • Pozice v lehu na břiše – zejména záklony – zase masírují oblast břicha, ale i stlačují a prokrvují oblast ledvin a nadledvinek.
  • Obrácené polohy prokrvují hlavu a odkrvují dolní část těla – podporují tedy krevní oběh a stimulují hypofýzu – centrum endokrinních žláz.
  • Další cviky stlačující a protahující oblasti lymfatických uzlin (třísla, podpaží, krku, atd.) mají výrazný vliv na tok lymfy.
  • Relaxační a dechové techniky pomáhají zvládat stres, udržovat emoční rovnováhu, a tím také přispívají vyrovnané hladině hormonů.
  • Vizualizace během cvičení a relaxace pomáhají zvyšovat účinky cvičení, podporují koncentraci i práci s energií.

vitální jóga

Pokud se do této jógy pustíte, počítejte s tím, že jako u každé činnosti, při které se těšíte na výsledky, je potřeba vytrvat – tedy cvičit pravidelně a dlouhodobě. Nedávejte si hned přehnané cíle a očekávání (do dvou měsíců konečně otěhotním!). Benefity, kterých určitě při pravidelném cvičení dosáhnete, jsou např. zlepšení pružnosti těla, naučíte se lépe soustředit na signály, které tělo (nejen při cvičení) vysílá. Ihned po cvičení se také můžete všimnout, že se cítíte mnohem lépe, plni energie a máte lepší náladu. Můžete tak výrazně snížit působení stresu na vaši psychiku. A to je všechno důležitější, než se může zdát. Další benefity se mohou dostavit záhy.

 

A pro koho tedy naopak není vitální jóga vhodná?

Právě kvůli působení na endokrinní systém to nejsou lekce vhodné pro děti nebo při zvýšené činnosti (hyperfunkci) některých žláz s vnitřní sekrecí.

Ze stejných důvodů a velkým zaměřením na oblast břicha (střídavé stlačení a protažení, různé prokrvení) se v žádném případě nedoporučuje ani těhotným ženám. Těhotným ženám jsou určeny lekce Gravid jógy, které jou pro ně i miminko bezpečné a pomáhají předcházet případným těhotenským obtížím a s přípravou na porod.

Pokud máte problémy s páteří a dlouhodobé bolesti zad, nedoporučila bych začínat s tímto typem jógy. Pokročilejší jogíni, kteří dobře znají techniku držení těla a poradí si s alternativami při těžších nebo dynamických cvicích (vědí, který cvik vynechat, který si zjednodušit a jak, který cvičit jen staticky, apod.), mohou s opatrností tyto sestavy provádět. Pro začátečníky s bolestmi zad jsem připravila online kurz Jóga pro zdravá záda.

Při specifických zdravotních problémech je vždy lepší se poradit se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.

Lekce vitální jógy také možná nenadchnou ty, kteří milují dynamické styly a chtějí jógou zhubnout a vytvarovat postavu. Pro ty jsou vhodnější lekce power (vyniasa) jógy nebo asthanga jógy. Vyzkoušet můžete i online kurz Vyjóguj si dokonalé tělo nebo některý ze zpevňovacích balíčků lekcí. Na druhou stranu, jako kompenzace ke všem dynamickým sportům (nebo celkově aktivnímu životního stylu) se vitální jóga skvěle hodí.

vitální jóga

Jak jsem koncipovala kurz – balíček lekcí Vitální jóga pro zdraví i krásu?

Balíček lekcí vitální jógy vznikl na základě videí, které jsem postupně během více než roku natočila pro Fit jóga klub. Vím, že tento styl jógy si našel svoje „fanoušky“ a lekce mívají v klubu vždycky dobré ohlasy. Kombinace cviků mám odzkoušené nejen na sobě, ale i na mých klientech při individuálním tréninku a kurzech vitální jógy, které vedu od roku 2014. Do balíčku jsem kromě 8 lekcí přidala i videa, která vás provedou správným držením těla v různých typech cviků, ale i konkrétní návody na provedení nejčastěji využívaných ásan a dechových technik ve vitální józe. Protože technika provedení cviků je velmi důležitá, pokud chceme docílit výsledků a neublížit si. Věřím, že právě tato doplňková videa hodně pomohou začátečníkům, aby si mohli následně cvičení užít naplno.

8 lekcí je rozděleno takto:

  • Polovina lekcí je zaměřena obecně – tedy pokud chcete celkově pozitivně ovlivnit vnitřní prostředí v těle a udržovat rovnováhu vnitřních procesů.
  • Další 3 lekce jsou zaměřené na oblast břicha – jeho prokrvení a posílení svalů pánevního dna. Takové lekce jsou vhodné zejména pro ženy, které chtějí zmírnit nástup klimakteria, upravit menstruační cyklus, podpořit otěhotnění nebo pomoci s rekonvalescencí po porodu (ale pozor, pokud máte diastázu – rozestup přímého břišního svalu – pak je potřeba nejprve diastázu minimalizovat a věnovat se tedy určitou dobu jen cvičení určenému ženám po porodu).
  • Jedna lekce je také obecně zaměřená, ale s ještě větším důrazem na vnímání svého těla a dechu a protistresové techniky. Touto lekcí můžete začít, když se učíte zaměřovat pozornost dovnitř – a to může být, zvláště pro začátečníka s roztěkanou myslí, hodně těžké.

Ať už jsou vaše důvody pro cvičení vitální jógy různé, pusťte se do ní s chutí podpořit své zdraví a ještě lépe během cvičení poznat své potřeby. Postupné pokroky a lepší pocit vám pomohou pokračovat dlouhodobě, aby se dostavily účinky, ve které jste třeba ani nedoufali.