JAK VNÍMÁM OBDOBÍ PŮSTU

10. února 2016 byla Popeleční středa! Normálně by mě tahle informace v kalendáři nezaujala o nic víc než Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu (slavit můžete už tuto neděli ;), ale letos jsem si tohle datum zakroužkovala v diáři.

V tomto roce jsem se totiž rozhodla, že v období půstu využiji to, co znám z jógy, k přípravě na jaro. Ne náhodou je období půstu zvolené na konec zimy. Na internetu se dočtu, že „je to čas přípravy, vnitřního probuzení, oživení naděje a touhy“. A to se mi líbí. Mám totiž takový pocit, že přesně něco takového potřebuji! 😉

B1

Také cítíte to jaro ve vzduchu? Za oknem po ránu už to nějak víc švitoří, den se prodlužuje, tráva je zelenější :). Příroda už to ví a vaše tělo také, jaro se blíží a teď je skvělý čas se na něj připravit. Období konce zimy je ideální, abychom trochu očistili svoje tělo a připravili se na jaro svěží, plní energie a třeba i štíhlejší o nějaké to kilo.

Svoje pravidla pro půst jsem si trochu upravila. Církevní postní doba má tři sloupy: modlitbu, půst a almužnu. Moje „tři sloupy“ zní: cvičení, detoxikace a meditace. A místo almužny každý den malý dobrý skutek, nebo alespoň někomu zlepšit náladu. Zní to tak jednoduše, ale je to sakra těžká práce. Na druhou stranu, potěším nakonec hlavně sebe sama!

B2

Proto vás až do Velikonoc budu bombardovat informacemi, jak můžete vnést meditaci do všedního dne, jak můžete snadným cvičením probudit k životu orgány, které se postarají o detoxikaci vašeho těla, jak získat při cvičení energii a ne nechat její zbytky na podložce ;). A samozřejmě vás budu lákat, ať do toho jdete se mnou!

Souhlasím, že to stojí trochu o času, který postrádá snad úplně každý. Ale já to pro sebe udělám, najdu si chvíli, kdy si zacvičím pár cviků (přivstat si po ránu o 15 minut a zacvičit si několik kol pozdravů slunce může být představa nelibá, ale když se na to podívám jinak – a nebudu z toho dělat drama – je to opravdu snadná záležitost). 15 minut. Večer připravená podložka. Po týdnu už to půjde sama, po dalším už nebudete moct dospat! 😉

Na meditaci vám stačí času opravdu málo. O tom vám řeknu trochu víc příště. Nebude to klasická meditace, spíš taková „meditace všedního dne“.. a bude se vám to líbit. Účinky jsou nečekané a věřte, že takovou kratičkou každodenní meditací pro sebe děláte obrovskou službu!

b3

Takže: až do Velikonoc nebudu zbytečně zatěžovat svoje tělo škodlivinami, budu jíst lehce, pít dostatečné množství vody (s tím mám teď opravdu problém), budu každý den aspoň chvilku cvičit (střídat silovější jógu s detoxikační sestavou) a budu meditovat (ať už v tichosti několik minut, nebo kdykoliv v průběhu dne).

A teď už musím končit..dostala jsem strašnou chuť si zacvičit!:) Doufám, že vy taky. Mrkněte na Facebook, budu se vás snažit motivovat, ať to vydržíme a o Velikonocích záříme víc než čerstvě vylíhnutá kuřátka (trocha jarního přirovnání).

Mějte se..

markéta