Jak si vybrat vhodný typ jógy

Ahoj, dnešní článek bych chtěla věnovat začátečníkům, kteří se na svou první hodinu jógy teprve chystají. Pokud brouzdáte na těchto stránkách, pravděpodobně jste již nějakou hodinu jógy navštívili, nebo o tom při nejmenším uvažujete. Podle čeho si tedy vybrat svou první lekci? Pokud pomineme možnost, že se ve vašem okolí vyskytuje pouze jediné místo, kam si jít zacvičit, popřípadě, že si vybíráte lekce podle sympatického cvičitele/cvičitelky, rozhodnete se nejspíš hlavně na základě dvou kritérií:

–          Co chci na hodině jógy kompenzovat/ napravovat?

–          Budou lekce vyhovovat mému temperamentu?

Druhů a stylů jógy existuje velké množství (nemluvě o stylu vedení lekcí) na to, aby si vybral opravdu každý.

Spousta začátečníků si myslí, že na józe se hlavně (a pouze) protáhnou a trošku si zarelaxují. Kolikrát jsem už slyšela to klasické: „No jo, vy si tam jdete poležet, dělat to svoje ooooooooom, na to já nejsem, já se chci pořádně zapotit, něco pro sebe udělat!“  Existují lekce jógy, po kterých se vám klepou kolena únavou, nebo z vás teče pot proudem (ale ne, že by o to zrovna šlo:)).

antigravity jógaPokud vás baví dynamické lekce, nebo chcete shodit přebytečné kilogramy, budou pro vás vhodné lekce asthanga  nebo vinyasa jógy, kde se provádí pozice v dynamickém sledu. Pozice na sebe plynule navazují a tvoří nepřerušovanou, plynulou sestavu. Popřípadě můžete zkusit velmi rozšířenou power jógu – sestavu vybraných, převážně silových, pozic, ve kterých po čase zvládnete i delší výdrže. Dynamické lekce jógy můžete najít pod různými jinými názvy, prakticky co jógové studio nebo fitko, to jiné názvy obdobných lekcí.

Je-li pro vás zároveň důležitá zábava, nebo chcete dělat něco neobvyklého, vyzkoušejte třeba aerojógu, na které si zacvičíte jógové pozice ve speciální síti z leteckého hedvábí připevněné ke stropu, nebo bikram jógu – dynamický 90-ti minutový program 26 póz hatha jógy a dvou dechových cvičení v sále vyhřátém na 42°C (obdobou je hot jóga). Pokud rád(a) tančíte a máte rád(a) choreografie, mohla by vás bavit dance jóga s tanečními prvky.

Spousta „západních“ stylů jógy vychází z tzv. hatha jógy. „klasická“ jóga zaměřená na správné provedení pozic (ásan), zařazuje protahovací i silové pozice (hodně záleží na způsobů vedení jednotlivých lektorů). V hatha józe se setkáme i s nácvikem dechových technik (pránájáma), popř. některých očistných technik (krija).

meditační jógaMáte-li chuť se nabít energií, naučit se odolávat stresu, poznat více své nitro, vyberte si některou z meditačních jóg (rádža – raja – jóga, ale i jinak nazvané lekce nebo kurzy).

Vždy si dobře přečtěte na stránkách klubu nebo jógového studia popis lekcí, ať pak nejste moc překvapeni.

Spousta lidí přichází na jógu ve chvíli, kdy je trápí bolesti zad, nebo když delší dobu nesportovali a cítí, jak jim tělo postupně tuhne a chátrá. V takovém případě je nejlepší začít lekcemi jógy pro začátečníky, popř. jinak nazvané lekce (jemná jóga, jóga pro zdravá záda, atd.), na které mohou jít i ti, co mají různá zdravotní omezení.

Pokud máte velmi specifická omezení a chcete mít jistotu, že bude mít cvičení účinek na jejich nápravu, jistotou je kvalitní osobní trenér, který vám připraví sestavu přesně podle vašich potřeb.

Jóga ale může cílit i na konkrétní skupiny osob, oblíbená je jóga pro seniory i gravid jóga (jóga pro těhotné). Stále více populární je tzv. hormonální jóga (nebo jiné jógy s prvky této jógy – skrývají se pod různými názvy, já je vedu pod názvem „jóga pro ženy“) – sestava se speciálními cviky a ásanami, které stimulují žlázy s vnitřní sekrecí a tím harmonizují celý hormonální systém a mohou mírnit příznaky přechodu i hormonální nerovnováhy u mladších žen.

Na závěr, jedna rada pro ty z vás, co by rádi vyrazili na svou první hodinu jógy. Divili byste se kolik lidí, co chtějí začít s jógou, mi říká: „Víš, už o tom uvažuji dlouho, hrozně rád(a) bych začala jógu cvičit, ale já jsem totálně zkrácená/ý! To by byla ostuda! Ale až se trochu rozcvičím/až to bude lepší, určitě začnu!“ Slyším to tak často, že to tady musím zmínit (a určitě je ještě víc lidí, co si to jen myslí a nahlas zvolí radši jinou výmluvu:). Prosím vás, na jógu jdete i právě proto, že jste zkrácení, na co čekat, až to bude horší? Nebojte se, na hodinách jógy na vás nikdo nekouká a nikdo vás nesoudí. Každý, kdo začínal, se některými pozicemi doslova protrápil a každý má dost problémů hlavně sám se sebou! A hlavně, správný jogín se nesrovnává, soustředí se na sebe a vnímá své tělo, které je unikátní, ví, že má své limity, za které se nedostane. Stejně tak i cvičitel si uvědomuje, že má na lekci začátečníka a ukáže varianty a využití pomůcek tak, aby si pozice užili i úplní „tuhoňové“. Nejdete na jógu, protože jste ohební a chcete se zamotat „do preclíku“, ale většinou proto, že se svým současným stavem chcete něco udělat.

Prostě vemte na sebe pohodlné oblečení a vyrazte! Nepotřebujete nic speciálního, žádné boty, jen oblečení, co vás nebude zbytečně rušit  (ale o tom třeba zas někdy jindy). Ve většině studií mají pomůcky a čisté podložky svým klientům k dispozici.

A ještě úplně poslední informace začátečníkům… nenechte se odradit po první hodině (moc dobře si vzpomínám na svou první hodinu ještě dnes, šla jsem na ní po večeři, v každé pozici se klepala jak ratlík a po očku sledovala ladnou „sousedku“, co si se zavřenýma očima v ásanách lebedila). Dejte tomu alespoň tři lekce (nejdéle po týdnu), zkuste více lektorů, více stylů jógy, než najdete tu svoji. Stojí to za to!!

To jsem se nějak rozepsala! Vzpomínáte si vy na svou první lekci jógy? Máte nějaké další typy pro začátečníky? Nebo jste sami začátečníci a teprve se odhodláváte? Napište mi na marketa.joga@gmail.com a vybrané příspěvky zveřejním v dalším článku. Těším se na vaše názory!

Vaše

Marketa podpis