Sama dobře vím, jak ke těžké ušetřit si čas na cvičení a dokopat se do něj, když jste na mateřské/rodičovské. Když bylo Elle několik týdnů, cvičila jsem ve chvíli, kdy spala. Časem jsem ale potřebovala během jejího spánku zařizovat čím dál víc věcí (třeba si taky někdy umýt vlasy, a tak..), takže moje pravidelné každodenní 20-minutovky vzaly za své. Pak mě napadlo, že je mnohem jistěší, když budu cvičit ve chvíli, kdy je naopak vzhůru. A nějak jí zapojím do mého cvičení. Budeme to brát jako hru a obě z toho budeme mít přínos. Navíc, dělat něco pravidelně je logicky snažší, když se na to těšíme než když je to povinnost. A já se na tuhle chvilku strávenou společně vždycky těšila.
Každé miminko je jiné a tak je jasné, že tohle není návod pro každého. Cvičení se také měnilo s tím, co už Ella zvládla…a o to to bylo zábavnější. Jelikož mimča jsou pěkně konzervativní a zbožňují režim i já se snažila (když to jen trochu šlo) dodržet náš režim „spaní – hraní – jídlo…“ a zas od začátku.
V době kdy jsem prováděla tyhle cviky byly Elle asi 4 měsíce a režim se opakoval zhruba po třech hodinách. Takže během hraní jsem vždy zařadila krátké společné cvičení, vždy alespoň 3x denně a z jednoduchých pohybů se tak stal „trénink“, který byl znát. Mírné zpevnění, protažení přetěžovaných zad, oblasti ramen a zápěstí, udržení pružného těla a celkově dobře strávený čas.
Do cvičení jsem zapojila i „trénink“ pro mimčo, vždycky jde trénovat to, co je aktuální…od otáčení hlavičky za hračkou, před „pasení koníků“, atd. atd.
Na fotkách níže jsem ve zkratce zaznamenala takové jedno naše společné cvičení. Nenajdete tady přesně sérii cviků, jak postupovat, i já jsem cvičení dost obměňovala, jde spíš jen o inspiraci, jak si společně pohrát. 😉
Na společné cvičení jsem si pro nás připravila vždy 2 jógamatky a plínku, na které se válela převážně Ellinka.
Úvodní rozhýbání zad s „kuk“ mělo vždycky úspěch.
Zahřátí ramen a posílení bicepsů, prsních svalů a jejich protažení. Torze krásně uvolní i záda. Klik provádějte pomalu se zpevněným břichem, tady jsou lokty do stran, pěkně až dolů…pusinka nezbytná!
Varianta pro pokročilé, střídám klik (trošku ho šidím) a vytočení v pozici kříže, kde můžete nechat i chvíli výdrž. Problém je, pokud vás bolí zápěstí z nošení mimča. Jednu chvilku jsem nosila i ortézu a podobné cviky musela vynechat, ale nakonec se mi zápěstí podařilo rozhýbat.
Uvolnění a protažení v psovi hlavou dolů. Nejlepší pozice (protáhnete záda, nohy, ramena, prokrvíte hlavu). Ale musí se provádět správně. (http://fitjogamarketa.cz/asana-tydne-adho-mukta-svanasana/#more-673)
Posilování hýžďových svalů a zadní strany stehen…pěkně vytahovat nožku co nejvýš na celou jednu říkanku…a pak říkanku zopakovat a zaposilovat na druhou stranu. Hezky pěkně tahem, pomalinku, ať se moc nezadýcháte a je vám rozumět. 😀
Střídavé unožování do strany pokrčené nohy na hýžďové svaly..došly říkanky, máma se vytasí s hračkou!
„Houpání“ – posílíte tricepsy, hýždě i břicho – ve výchozí pozici zpevněte břicho a pak už jen přesun nosem až k miminku. Co je důležité – udržet pevný střed těla, lokty u těla a nohu zanoženou co nejvýše. Tady jsem si vystačila s obyčejným „kuk“ nebo „baf“ 🙂 .
Ellinku zaujala hračka, využívám toho a jedu tricepsové kliky, 3 sady po osmi.
Karta se obrací, mladá dámo! Je řada na tobě.. Trénujeme otáčení za hračkou a případné přetáčení.
Čas na protažení v lehu na břiše. Libovolné cviky na posílení zádovách/ mezilopatkových svalů a protažení ztuhlé páteře. K tanci a poslechu nám hraje a bliká piánko.
„Šikmé břišní svaly a pánevní dno“, tak zní má mantra. Obměňuju cviky podle nálady, ale nikdy nevynechám!
Ještě pár cviků na paže a prsní svaly s činkou.
A máme tu výdrž v ardha navásaně (pozor, při rozestupu břišních svalů s tímhle cvikem počkejte).
Pokud je to už pro obě trochu nuda a chceme něco těžího a zábavnějšího, můžeme pozici „loďky“ trochu rozhoupat na vlnách!
Čas na závěrečné protažení.
Děkujeme za pozornost,doufáme, že jsme vás inspirovaly! 🙂 Budu se těšit na vaše fotky ze společného cvičení! 😉