Narážím na to čím dál častěji a není to náhoda. Nevysvětlitelné bolesti a problémy, které způsobuje jedno a to samé – špatné držení těla. Cvičí se mnou nejčastěji ženy 30+, obvykle maminky. Naše těla se mění a faktorů, které na něj působí je mnoho: věk, těhotenství, porody, sedavé zaměstnání, sporty a koníčky, ve kterých se určitá část těla přetěžuje, ale také stres a hormony. Udržovat rovnováhu nás „stojí“ čas a energii.
Tím nechci říci, že by se mužům podobné problémy vyhýbaly. Stres a sedavé zaměstnání (a někdy i sedavý způsob života s nárazovými sportovními aktivitami) vykonají do pár let své. Jen možná muži drobné problémy déle přehlíží a přichází až ve chvíli, kdy je špatné držení těla zřejmé na první pohled (a z dálky).
A nechci moralizovat, protože pro podobný příklad nemusím chodit daleko. Několikrát se mi za poslední rok stalo, že mě bolelo za krkem, sotva jsem mohla otočit hlavou na jednu stranu. Nevyspalá z nočního kojení jsem usnula s vykroucenou hlavou a probudila se s úplně zatuhlým krkem. I když cvičím ráda a vím, jak cvičit správně, tento problém se vracel, ačkoliv by stačilo zapojit do každodenního programu chvilku (10-15 minut) kompenzačního cvičení.
Proč se mi to ne vždy daří? Odpovím později.
Nevysvětlitelné problémy a strach z diagnózy
Péče o dětí, jejich nošení (a změny po porodu), práce na počítači/sedavé zaměstnání nebo stres jsou asi nejčastější příčiny bolestí, které se mohou projevit všude po těle – nemusí se jednat o bolest za krkem nebo v bedrech. Třeba i tlak v podpaží, píchání u žeber, bolesti břicha, špatné dýchání, hučení v uších, migrény, brnění končetin a další „nevysvětlitelné“ bolesti a nepříjemnosti mohou být způsobeny od problémů s pohybovým aparátem. Asi by vás ani nenapadlo, že takový problém může mít příčinu ve špatném držením těla a napadají nás jiné hrůzostrašné diagnózy. Samozřejmě je nejprve potřeba vyloučit podrobným vyšetřením jiné, nebezpečnější, příčiny.
Častěji ale skončíte v rukách fyzioterapeuta s verdiktem – „nesprávné držení těla“, „povolené svaly středu těla a mezilopatkové svaly“, „přetížená krční/bederní páteř“. Dostanete do výbavy pár cviků, cvičíte poctivě pár dní, pak vynecháváte, protože vás cviky nebaví nebo hned necítíte účinky. Cviky jsou moc nudné, jemné, máte chuť přitlačit, dělat něco intenzivnějšího.
Jak cvičit při omezení?
Jenže – nerovnováhy v těle vznikají dlouhodobým přetěžováním, které si jednorázově sotva uvědomíme. A zbavit se jich může trvat také podobně dlouho a pouze jemným cvičením a rozhýbáváním. Když skončíte hned po týdnu nebo s prvním zlepšením, nerovnováha nezmizí a časem se obtíže vrátí.
Ano, při omezení platí tato trojice slov jako správný přístup – cvičit jemně, pravidelně a dlouhodobě. A ještě můžete přidat něco navíc.
Co nás má jóga naučit? Asi tušíte, že nejde o to zamotat se do preclíku. Všemi těmi sestavami můžete proplout a užít si „jen“ cvičení. Radovat se z postupných pokroků, pevnějšího nebo štíhlejšího těla. Ale můžete jít ještě dál. Narazíte na situaci, kdy vám pozice není příjemná nebo kdy máte nějaké omezení a buď při cvičení pocítíte bolest a nebo víte, že byste při svém stavu takový cvik dělat neměli.
Znalost sebe sama je důležitá – sebepoznání je základ jógy.
Když znáte sami sebe, znáte svá omezení, lehce si můžete zjistit, co byste při svém omezení nebo zdravotním problému měli procvičovat, co posílit, co protáhnout, čemu se vyhnout. Pokud mám vysoký krevní tlak, měla bych se věnovat zklidňujícím dechových technikám a omezit dlouhé výdrže v obrácených polohách. Pokud mě trápí diastáza po porodu, budu se posilovat hluboký stabilizační systém a vyhnu se pozicím, které přepínají přímý břišní sval, nebudu dělat hluboké záklony, intenzivní předklony a torze. Mám problém s bolestí hlavy od krční páteře, budu posilovat mezilopatkové svaly, uvolňovat oblast hrudníku a krku velmi jemně a hlavně si hlídat postavení těla už od chodidel!
S tím pak dále můžete pracovat i na běžných lekcích. Vezmete si sebou pomůcky, nevhodné cviky nahradíte vhodnými (to už chce trochu přemýšlení a kreativity). Ale jen tak vám i hromadné lekce nebo videotréninky budou přinášet to, co mají. Zdravý pohyb, který zmírní vaše nerovnováhy v těle a přiblíží ho rovnováze. Netýká se to jen těla, ale také vašich pocitů po cvičení. Co vám dělá a nedělá dobře? Co vás naplňuje radostí, po čem cítíte skvělou energii? Dejte si práci s nasloucháním svému tělu a odměnou vám bude zdraví a skutečně fit tělo.
U jemné jógy s pomalejšími přesuny, středně s dlouhými výdržemi a neustálým hlídáním držení těla, se takové ohlídání pocitů a nastavení těla dělá určitě lépe než u dynamické jógy a jiných sportů.
Jak vydržet?
Proč se tedy mě nedařilo pravidelně zapojit pár kompenzačních cviků do denního programu? Cvičím častěji pro druhé než pro sebe, to je logické, protože je to moje práce. Pro nastolení rovnováhy bych měla věnovat chvíli i jen sobě a občas se mi to špatně obhajuje – vždyť jógy už jsem měla za ten den dost! 😉 Někdy zas začnu cvičit jen pro sebe a sklouznu k tvoření lekce a místo chvíle, kdy vypnu, mi hlava šrotuje ve vymýšlení a zapisování sekvencí. Kovářova kobyla.
Znám to a vím, že mě víc baví sestava zajímavých pozic než cvičit izolovaně 2-3 cviky stále dokola. Účinné přitom může být obojí. I kompenzační cvičení může být hravé a s plynutím z pozice do pozice uteče jako nic.
Najděte si styl lekcí, co vás baví. Cvičte tolik minut, kolik vydržíte pravidelně. Nevadí, že neodcvičíte celou sestavu, ale jen prvních 15 minut.
Jemná jóga
Nedávno jsem dala dohromady lekce, které se dají bez problémů cvičit i s některými omezeními, jako je horší držení těla, nezpevněné core, nefunkční střed těla např. po porodu nebo při nadváze, návrat ke cvičení po delší pauze. Ale díky pomalejším přesunům, nekomplikovaným ásanám se středními výdržemi a neustálým připomínání správného nastavení těla je to cvičení vhodné pro začátečníky (a s opatrností a znalostí hlavních zásad i pro těhotné).
Cílem bylo vytvořit plnohodnotné a ucelené lekce, které si zacvičíte i s omezením. Žádné polehávání, ale lekce, kterými proplujete a v závěru se budete divit, že jste zvládli tak dlouhé cvičení, skvěle se protáhli nebo posílili celé tělo a přesto máte energie na rozdávání. Snad se mi to povedlo. Tyto lekce jsou už prověřené členy z Fit jóga klubu a všechny měly úžasné ohlasy i u zkušených jogínek. U takového typu cvičení máte dost času zkoušet, co vám v dané situaci vyhovuje, jak se cítíte a zavnímat své tělo, dech…být „pokročilými jogíny“ i bez větších znalostí.
Pokud ale máte větší problémy nebo bolesti, začněte raději kurzem Jóga pro zdravá záda, kde je i více teorie a Jemnou jógu pak můžete mít jako doplnění, až budete chtít do cvičení přidat více kreativity.
Začněte
Důležité je, nesmířit se s bolestí nebo některými obtížemi. Neznamená to, že od určitého věku už máme nárok na bolesti za krkem. Že po porodu už střed těla nebude jako dřív. Nemusí to tak být. Začněte. Vydržte. Brzy ucítíte změnu k lepšímu. Ale pokračujte :-). A pak vás to začne bavit a najednou bude aspoň krátké cvičení součástí vašeho života a budete se divit, že tolik lidí kolem vás má bolesti zad nebo jiné „nevysvětlitelné obtíže“ a jen breptá a nic nedělá. Ale vy už to nebudete.